Kilenclyukú híd

Hortobágyon található a Kilenclyukú híd, az Alföld és Magyarország egyik jelképe is, amelyet mindenkinek érdemes legalább egyszer megcsodálnia.
A jellegzetes külsejű híd klasszicista stílusban épült és a Hortobágy folyó két partját köti össze. A folyónak is van különlegessége, ugyanis nincs forrása, így képes visszafelé is folyni. A híd teljes hossza 167,3 méter, s ezáltal a Kilenclyukú híd Közép-Európa leghosszabb közúti kőhídja. 1827 és 1833 között épült egy régi fahíd helyére, amely addigra már cserére szorult. Ezen a hídon keresztül hajtották állataikat a debreceni marhakereskedők Szolnok és Bécs felé is.
1825-ben döntött úgy Debrecen város vezetése, hogy a fahíd helyére új kőhidat építenek, s három helyi építőmester közül választották ki a nyertest, Povolny Ferencet. A híd építéséhez a Magyar Királyi Kamara is hozzájárult. 1833 nyarán adták át az új építményt, amely több mint 100 évig állt háborítatlanul. Először az 1980-as években újították fel. 1999-ben a Kilenclyukú az UNESCO Világörökség részévé vált.
A hídhoz számos legenda is kapcsolódik. Az egyik legismertebb szerint a híres betyárt, Rózsa Sándort az egyik alkalommal bekerítették a pandúrok, amikor a közeli csárdában iszogatott. Ő ekkor lóra pattant, hogy átkeljen a túlpartra, ám ekkor még nem volt híd a folyó fölött. Ezt látván kilenc szeretője egymás nyakába borulva segített a betyárnak átkelni a Hortobágyon.
Megközelítés:
4071 Hortobágy, Petőfi tér
GPS: 47.5822816, 21.1489723